trawnik z rolki

Jak pielęgnować trawę z rolki?

Trawa z rolki to coraz częściej wybierany sposób na wykonanie trawnika. Metoda ta nie jest zarezerwowana dla gospodarzy stadionów czy dużych firm, które wykładają nimi rozległe obszary. Dziś każdy może kupić rolki trawy i równie szybko cieszyć się pięknym wyglądem tak wykonanego trawnika.

Jednakże, aby trawnik wykonany z rolowanej trawy był cały czas soczyście zielony, trzeba o niego dbać, gdyż bez tego piękny początkowy wygląd może ulec pogorszeniu. Odpowiednie traktowanie trawy z rolki należy rozpocząć już na etapie układania. Oczywiście, sama trawa musi być dobrej jakości, od renomowanego producenta i odpowiednio dobrana do warunków, w jakich będzie położona. Samo podłoże musi być również dobrze przygotowane. Po wyłożeniu trawnik należy zwałować.

Podlewanie trawy z rolki

W przypadku trawy z rolki jest to najważniejsza czynność. Szczególnie po położeniu trawnik musi być intensywnie nawadniany. Po pierwszym podlaniu darń musi być całkowicie przesiąknięta wodą. W pierwszym tygodniu trawnik należy podlewać codziennie, w kolejnym już co dwa lub trzy dni.

Po podlaniu ziemia powinna być nasiąknięta na głębokość ok. kilkunastu centymetrów, a podlewać należy, gdy wyschnie kilka górnych centymetrów gleby. Trawę najlepiej podlewać jest wczesnym rankiem, późnym popołudniem lub wieczorem. Generalnie, nie należy tego robić przy pełnym słońcu. Najlepsze jest oczywiście nawadnianie automatyczne, dzięki czemu można je ustawić na wskazaną porę i samemu zaoszczędzić czasu.

Należy też pamiętać, że z drugiej strony nadmierne nawadnianie nie jest wskazane, gdyż utrudnia dostęp tlenu do korzeni i powoduje obumieranie roślin. Oczywiście, przy podlewaniu należy brać pod uwagę pogodę.

Koszenie trawy z rolki

Koszenie należy wykonać najwcześniej, gdy trawa z rolki dobrze się ukorzeni, czyli po ok. trzech lub czterech tygodniach. Pierwsze koszenie powinno być krótkie, z wysokości ok. 7-8 cm należy ściąć 1-2 cm. Kolejne koszenia wykonuje się już niżej, choć oczywiście do preferowanej wysokości.

Koszenie wykonuje się częściej w okresie intensywnego wzrostu trawy, czyli latem. Gdy panują susze, koszenie należy ograniczyć. Podobnie, jak przy podlewaniu, nie wolno kosić trawy w intensywnym słońcu, gdyż koszenie otwiera źdźbło i zawarta w trawie woda wyparowuje. Na zimę trawę zostawia się nieco dłuższą, aby w dobrym stanie przetrwała zimę.

Nawożenie trawy z rolki

W pierwszym sezonie po ułożeniu, trawa z rolki raczej nie wymaga nawożenia, choć oczywiście zależy to od jej wyglądu. Zazwyczaj pierwsze nawożenie wykonuje się na zimę, a w kolejnych sezonach już standardowo, dwa razy w sezonie, najlepiej nawozem specjalnie do trawników przeznaczonym.

Niezależnie od powyższych rad, zawsze należy stosować się do instrukcji producenta trawy, gdyż może ona wymagać specjalnego traktowania.

Trawa rolkowa to bardzo dobre rozwiązanie. Rolki trawy wysokiej jakości kupisz na www.producenttrawy.pl . Trawa z rolki od producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.