jak kupić kasę fiskalną

Jak kupić dobrą kasę fiskalną?

Większość przedsiębiorców musi rejestrować swoją działalność na kasie fiskalnej. Obowiązek korzystania z takich urządzeń stopniowo rozszerza się na coraz więcej zawodów. Asortyment kas jest bardzo duży, więc wybór odpowiedniego rozwiązania może być dosyć trudny.

Podstawowe parametry kas fiskalnych

Najważniejszą kategorią przy wybieraniu urządzenia powinien być rodzaj prowadzonej działalności. Kupowanie kasy, która jest zbyt duża lub bardziej skomplikowana niż to konieczne, to kiepska inwestycja.

Kasa fiskalna jednostanowiskowa to najbardziej popularne rozwiązanie, które sprawdza się w większości przedsiębiorstw. Do takiego urządzenia można przyłączyć między innymi wagę, komputer i czytnik kodów kreskowych.

W niektórych przypadkach istnieje konieczność zainwestowania w kasę mobilną. Są to nieduże, przenośne urządzenia, które sprawdzają się np. w sytuacji, kiedy przedsiębiorca dojeżdża do klienta i wykonuje jakąś usługę na miejscu. Nie zapewniają zbyt wysokiego komfortu użytkowania, ale są niezbędne przy niektórych formach działalności.

W przypadku dużych sklepów stosuje się kasy systemowe. Takie urządzenia mogą pracować w połączeniu z innymi kasami i komputerem, a także wagą i czytnikami kodów kreskowych. Umożliwiają szybką obsługę klienta, np. w sklepach wielkopowierzchniowych. Wszystkie dane są od razu transmitowane do komputera i zapisywane w jego pamięci.

Co brać pod uwagę?

Przy wyborze kasy fiskalnej trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Znaczenie będzie miała częstotliwość korzystania z urządzenia, ilość wystawianych paragonów oraz prostota i wygoda użytkowania. Nie należy inwestować w skomplikowane urządzenie, jeśli nie jest ono niezbędne. Trzeba liczyć się z tym, że obsługa takiej kasy będzie wymagała pewnej wprawy. Oznacza to na przykład konieczność odpowiedniego przeszkolenia nowego pracownika.

Przy jednoosobowej działalności najlepiej sprawdzają się niewielkie urządzenia o niedużej bazie towarowej i małych rozmiarach. Nieduża kasa będzie się idealnie nadawać do sklepiku osiedlowego lub do prywatnego gabinetu lekarskiego. W przypadku sklepu posiadającego duży asortyment niezbędna jest kasa z większą bazą, wyposażona w czytnik kodów kreskowych, terminal płatniczy, wagę, a także szufladę kasjerską.

Warto pamiętać, że każda kasa fiskalna wymaga tak zwanej fiskalizacji. Ten proces polega na zapisaniu numeru NIP w pamięci urządzenia, który nie może zostać zmieniony lub poprawiony. Przed i po przeprowadzeniu fiskalizacji należy powiadomić Urząd Skarbowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *