jak kupić buty narciarskie

Dobre buty dla początkującego narciarza

Wybór odpowiednich butów do jazdy na nartach ma bardzo duże znaczenie. Od dobrego obuwia będzie zależał komfort oraz jakość jazdy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszej pary?

Komfort najważniejszy

Producenci butów narciarskich przykładają coraz większą wagę do wygody. Przejawia się to przede wszystkim w stosowaniu dużej ilości miękkich materiałów. Nawet buty dla profesjonalnych zawodników stają się bardziej komfortowe. Tym bardziej amatorzy powinni oczekiwać odpowiedniego poziomu wygody w czasie jazdy.

Szczególnie dużą uwagę przywiązuje się do modeli projektowanych dla kobiet. Takie buty narciarskie muszą spełniać szczególnie wysokie wymagania, ponieważ panie mają inną budowę nogi. Dużym problemem jest także zimno – płeć piękna bardziej odczuwa niskie temperatury. Dlatego przy zakupie butów panie powinny sprawdzić, czy wybrany model jest dobrze ocieplony.

Odpowiednie dopasowanie

Kupując buty narciarskie wiele osób popełnia podstawowy błąd – wybierają obuwie w zbyt dużym rozmiarze. Zazwyczaj uzasadnieniem takiej decyzji jest branie poprawki na grube, zimowe skarpety. Inną poważną pomyłką jest zakup butów narciarskim w takim samym rozmiarze, jak obuwie noszone na co dzień. Uniknięcie takich wpadek nie jest trudne. Wystarczy zmierzyć stopę i wybrać model, który będzie ją opinać, ale nie uciskać.

Mierzenie butów narciarskich

Przy przymiarce trzeba zapiąć wszystkie klamry – to pozwoli ocenić czy but rzeczywiście ma odpowiedni rozmiar, nie jest za ciasny, ani za krótki. Warto wypróbować obuwie – stanąć w pozycji narciarskiej i zobaczyć jak stopa układa się przy różnych ruchach. Uginanie nogi nie powinno powodować unoszenia się pięty w bucie.

Wybór dobrze dopasowanych butów ma ogromne znaczenie nie tylko z powodu wygody, ale także bezpieczeństwa. Jazda w źle dobranym obuwiu jest nie tylko mało wygodna, ale utrudnia zachowanie równowagi, może prowadzić do wypadków i kontuzji.

Warto mieć własne buty

Wiele osób, które jeżdżą amatorsko, decyduje się na wypożyczanie obuwia. Buty narciarskie, tak jak każde inne, z czasem dopasowują się do stopy swojego użytkownika. W przypadku modeli z wypożyczalni nigdy nie uda się osiągnąć takiego samego poziomu komfortu jak we własnym obuwiu.

Buty do jazdy na nartach można kupić w wielu sklepach. Osoby, które znają swój rozmiar mogą się także zdecydować na sklep internetowy z nartami, ponieważ zakupy w sieci dają dostęp do bardzo szerokiego asortymentu produktów. Jeśli obuwie nie będzie pasowało zawsze można je zwrócić i zamówić inną parę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *